Wednesday, January 19, 2011

Cooking day.

Many projects are in the works today. I will touch briefly on each of them.

I was going to make stir fry but my external hard drive doesn't work with my laptop because it's too old and I keep forgetting to email my recipe to myself at work! I came home tonight trying to find a computer to use and I couldn't. So I went for a run and got back. When I came home, undoubtedly, I was starving. So I thought, "Hmmm, what can I make?" I didn't want to go and BUY something but I had some stuff at home I could try and cook up with my chicken. I came up with chicken chili and here it is:
1 can dice tomatoes
1 can white beans
Shredded chicken
Diced green peppers
1 small onion diced
3 teaspoons chili powder
Shredded cheddar cheese as desired
I didn't realize how much chicken those three breasts would make! I'm concerned I may waste some food! However, I will freeze a container of chili tonight for another time and then bring the other part to lunch tomorrow. On the agenda for tomorrow? FINALLY...stir fry! :)

Other projects in the last 24 hours: Making my own greek yogurt.

Plain Yogurt
It's really simple to do and EXTREMELY cost effective. I can't say how mine has turned out yet because I haven't eaten it. I bought some frozen blueberries to puree and add to each batch. 

To give you a better idea on the savings of making your own yogurt at home, I'll go into more detail. I love Chobani Greek Yogurt which is about $1.59 per container. Ouch! That's an expense of $49.29 per month and $580.35 per year! How much does it cost to make your own? 

1/2 gallon of milk: $3.00 approx. (I threw out the receipt! Ah crud!)
Starter yogurt: $.99
Dried non-fat instant milk: $9.00
Frozen blueberries: we'll estimate $3.50

Total cost: $16.40 (initially)

This is for the first time around. Next time I will not have to buy the instant milk (probably for a while as I have a whole box and it only calls for 1/4 C each time) or the starter yogurt as I will use my own. 
Turning it into greek yogurt

If this batch lasts me a week and from here on I pay only for the blueberries and milk once a week, that's approximately $26 total per month. A savings of $23.29 per month and $279.48 a year! Not to mention all of the yogurt containers I WON'T be throwing out. If you are interested in trying this yourself, I got my recipe here: Greek Yogurt

Back to my chicken roast dinner from the other night. This evening was stock time. As I sit here typing, it lies boiling in the pot...easy as pie.  Refrigeration as I snooze and dividing it into containers to freeze for future eating tomorrow. 

How about the rest of you? Do you have any other recipes or ideas of food items you can make on your own rather than purchase them, thus saving you money as well as making less waste?

One more for me comes to mind...butter. The word is, it's not so hard to make. Followers, let your creative ideas flow onto my blog. :) Even if you have a challenge, I just MAY be up for it!


  1. Now we tweet the crap out of this and hash tag greek yogurt and your followers quadruple!

  2. I have no idea what that means Mary. ;)